Privatpersoner Arbetsgivare Etiska placeringar Om KPA Pension

Broschyrer
In English
Startsidan

Översiktskartan
Etiska placeringar
Kontakta vår CSR-enhet
Så placerar vi
Mänskliga rättigheter
Miljö
Korruption
Vapen
Tobak
Alkohol
Spel
KPA Pension investerar inte i
Två metoder att placera etiskt
Investeringar i energisektorn
Vårt eget CSR-arbete
Extern bolagsstyrning
Samarbeten
CSR-arbete i praktiken
Det här gör dina pensionspengar
Rapporter inom CSR

Med att investera menar vi

Mer än 99 procent av vårt förvaltade kapital är strikt placerat utifrån våra etiska placeringskriterier.

KPA Pensions uteslutande etiska placeringskriterier gäller direkta investeringar i företag. Våra placeringsregler tillåter oss även att investera indirekt i så kallade finansiella instrument, till exempel aktieoptioner. Dessa indirekta investeringar görs oftast för att öka avkastningen eller för att parera svängningar på börserna. 

Dessa investeringar baseras på index som kan innehålla företag som inte är tillåtna för direkt investering. Den del av investeringens värde, som svarar mot dessa företag, uppgår till en procent av våra tillgångar.

 


Kundtjänst 020-650 500 Växel 08-665 04 00 Fler kontaktuppgifterFler kontaktuppgifter PersonuppgifterPersonuppgifter Om vår webbplatsOm vår webbplats