Privatpersoner Arbetsgivare Etiska placeringar Om KPA Pension RedirectTillGatan

Broschyrer
In English
Startsidan

Översiktskartan
Etiska placeringar
Kontakta vår CSR-enhet
Så placerar vi
Vårt eget CSR-arbete
Extern bolagsstyrning
Samarbeten
Pengar till drabbade Haiti
Röj en mina
CSR-arbete i praktiken
Det här gör dina pensionspengar
Rapporter inom CSR

KPA Pensions engagemang mot minor

KPA Pension har tydliga placeringsregler som säger att vi inte ska placera våra pensionssparares pengar i företag som tillverkar vapen. Vi har också valt att engagera oss i kampen mot person-minor genom Svenska FN-förbundets kampanj Röj-en-mina.

Syftet med Röj-en-mina är att engagera människor för en minfri värld. Pengarna som samlas in går till FNs minröjning och hjälp till minoffer. KPA Pensions samarbete med FN går ut på att röja minor i byn O Ampil i Kambodja. Fram till nu har vi och våra kunder bidragit till att 20 000 kvm mark blivit säkert område för vuxna och barn.

Minröjningsarbetet i full gång i O Ampil
I oktober följde Sofia Hagman, CSR-ansvarig på KPA Pension, med Svenska FN-förbundet till byn O Ampil, för att följa minröjningsarbetet på plats.

O Ampil ligger i ett av de värst mindrabbade områdena i Kambodja. Minorna ligger kvar från 1980-talet, då regeringstrupper stred mot Pol Pot och Röda Khmererna. I Kambodja dödas eller skadas civila varje dag av minor som ligger kvar.

Sin Wet har förlorat båda benen
I O Ampil bor 198 familjer. De flesta försörjer sig som bönder. Under de senaste åren har fyra personer dödats och fem skadats i O Ampil. Flera av byborna bär protes. Under besöket i byn träffar vi Sin Wet som har förlorat båda benen. Han är gift och har åtta barn att försörja, och är därför tvungen att fortsätta arbeta på fälten.

-Jag har trampat på minor två gånger, berättar Sin Wet. Den första gången var 1995, den andra 1999. Det är synd att det var min friska fot som trampade på den andra minan. Hade jag trampat på den med protesen så hade kanske min enda fot klarat sig.

Minor gjorda för att skada – inte döda
Det finns omkring 80 miljoner minor utplacerade i världen. Varje timme skadas eller dödas en människa. Nio av tio minoffer är civila, nästan en tredjedel är barn. Under den dag KPA Pension och Svenska FN-förbundet tillbringar i O Ampil hittar minröjarna tre minor: en rysk, en kinesisk och en vietnamesisk.

-Den kinesiska trampminan är vanligast i Kambodja, berättar Prak Sokhon från Cambodian Mine Action Center (CMAC). Den är gjord för att skada, inte för att döda, helt enkelt för att en skadad person belastar samhället mer än en död.

Våra bidrag ger resultat
Minröjningsarbetet är omfattande, men i O Ampil kan utvecklingen nu komma igång, och om några månader ska minorna vara borta. Det skapar nya möjligheter för familjerna i byn.

Du kan också bidra till att göra byn minfri. Genom att skänka 20 kronor ser du till att 2 kvm blir säker mark att gå på.

Gör så här:
Sms:a Röj ditt förnamn ditt efternamn till 72 900. Sms:et kostar 20 kr.

» Så placerar vi dina pensionspengar med hänsyn för människa och miljö

» Läs mer om FN-förbundets Röj-en-mina-kampanj

 


Kundtjänst 020-650 500 Växel 08-665 04 00 Fler kontaktuppgifterFler kontaktuppgifter PersonuppgifterPersonuppgifter Om vår webbplatsOm vår webbplats