Nu landar det orange kuvertet i mångas brevlådor.
Kuvertet innehåller information om din allmänna pension, inkomstpensionen, premiepensionen och eventuell garantipension. Vi vill påminna om att du kan välja KPA Pensions fonder för din premiepension. Då placeras dina pensionspengar enligt tydliga placeringskriterier som syftar till att skapa en bättre framtid för både människa och miljö.
Premiepensionsvalet handlar om 2,5 procent av din inkomst. Du får placera din premiepension i mellan en och fem olika fonder, hos samma eller olika förvaltare.
KPA Pension erbjuder dig fyra etiska fonder med olika riskprofiler.
KPA Etisk Räntefond (PM-nummer 188 664)

Du som har nära till pensionen eller som inte alls vill ha aktier i ditt pensionssparande rekommenderar vi att välja KPA Etisk Räntefond.
Läs mer om KPA Etisk Räntefond
Vad händer om du inte väljer
Om du inte gör något eget val i premiepensionssystemet placeras dina pengar i AP7Såfa - Statens årskullsförvaltnigsalternativ. AP7Såfa (Såfa) förvaltas av statliga Sjunde AP-fonden.