På Mina sidor får du en prognos för din pension, du kan se dina årsbesked och du kan ta bort ditt återbetalningsskydd. Du kan också skicka meddelanden och handlingar till vår kundservice.
Vårt hållbarhetsarbete utgår från att våra kunder ska känna sig trygga i en hållbar värld. Ett hållbarhetsarbete som är integrerat i våra erbjudanden och i vår verksamhet ger bättre förutsättningar för långsiktig framgång.
Våra medarbetare har ett stort engagemang i hållbarhetsfrågor och många har medvetet sökt sig till oss tack vare våra värderingar.
KPA Pension arbetar aktivt med att minska växthusgasutsläppen och har som mål att ha nettonollutsläpp i den egna verksamheten till år 2030. Det innebar att vi då ska ha minskat våra utsläpp med 85 procent jämfört med basåret 2002.
Baserat på 2017 års utsläpp har vi tagit fram en plan mot nettonollmålet som innebar att vi varje år ska minska utsläppen med ungefär fyra ton koldioxid. Färdplanen är baserad på Carbon Law och är i linje med Parisavtalet.
Sedan vi började arbeta med målet om nettonollutsläpp 2030 i den egna verksamheten har utfallet följt de årliga målsättningarna. De viktigaste åtgärderna har varit att minska energianvändningen, öka användningen av ursprungsmärkt el samt att ställa om resandet.
För att vara trovärdiga när vi ställer krav på investeringar och leverantörer behöver vi själva leva upp till höga hållbarhetskrav i vår egen verksamhet.
Karin Stenmar, hållbarhetschef
Vi klimatkompenserar för hela klimatpåverkan
Vi delar upp de utsläpp av växthusgaser vår verksamhet genererar i tre scope enligt den internationella standarden för mätning, hantering och rapportering av växthusgaser, Greenhouse Gas Protocol. Där det är möjligt har utsläppen beräknats i CO2e, koldioxidekvivalenter med hänsyn till hela livscykeln. Det innebär att alla sju växthusgaser och inte bara koldioxid ingår i utsläppsberäkningarna. Det säkerställer att vi klimatkompenserar för hela klimatpåverkan och inte bara koldioxidutsläppen. Utsläppen rapporteras kvartalsvis.
KPA Pensions klimatavtryck (ton CO2e)
2022
2021
2020
Scope
Resor (flyg och tåg)
10
2
3,1
3
Bilresor
2,5
1
3
1
Taxi
0,5
0
0,2
3
Värme
15,6
20
18
2
Verksamhetsel
4,9
5
9
2 och 3
Trycksaker och papper
2,2
3
5
3
Kaffe
5,5
3
6
3
Köldmedia
4,9
6
6
1
Vatten
0,15
0,1
0,1
3
Totalt
47
40
49
Scope 1 är de direkta utsläppen från vår egen verksamhet. Här ingår leasade bilar, medarbetares bilar som körs i tjänsten och köldmedia för kvarteret Tullgården (huvudkontoret i Stockholm). Scope 2 utgör indirekta utsläpp från el och värme som köps in till våra kontor. Scope 3 är indirekta utsläpp från resor med flyg, tåg och taxi samt papper, trycksaker, kaffe, vatten och uppströmsemissioner från elproduktion. Även utsläpp från ägda fastigheters el, värme, vatten och uppströmsemissioner ingår i scope 3.
Vår vision om att våra kunder ska känna sig trygga i en hållbar värld ställer höga
krav på vårt hållbarhetsarbete, både från oss själva och från vår omvärld. För
att leva upp till förväntningarna behöver vi tydlig styrning och uppföljning, men
också kunskaper och kompetenser.
Vår hållbarhetsorganisation
Vårt hållbarhetsarbete utgår från de regelverk vi följer och de åtagande och samarbeten vi valt att ingå i. Styrelsen har det yttersta ansvaret för hållbarhetsarbetet och hållbarhetspolicyn. Vd ansvarar för att verksamheten arbetar utifrån styrelsens riktlinjer. Vår koncerngemensamma avdelning Kapitalförvaltning och hållbarhet har det övergripande ansvaret för att samordna, utvärdera och rapportera hela koncernens hållbarhetsarbete och att stötta verksamheterna i hållbarhetsrelaterade frågor. Affärsområdes- och enhetschefer ansvarar sedan för det operativa hållbarhetsarbetet inom sina respektive ansvarsområden.
Flera interna styrdokument är viktiga för hållbarhetsarbetet. Vi har hållbarhetspolicy, uppförandekod för leverantörer, etiska regler och personalrelaterade policyer. Våra styrdokument är utformade utifrån internationella överenskommelser och ramverk som vi ställer oss bakom, exempelvis FN:s Agenda 2030, de globala hållbarhetsmålen och Task-force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD).
Målområden för hållbarhetsarbetet
Vi har identifierat målområden för hållbarhetsarbetet som utgår ifrån vår affär, där vår möjlighet att påverka är som störst. Våra målområden är kopplade till 6 av FN:s 17 globala mål för hållbar utveckling.
KPA Pension är certifierande enligt ISO 14001 sedan 1998. Ett miljöledningssystem säkerställer att vi prioriterar rätt saker och att arbetet leder till konkreta resultat.
Hållbarhetsarbete är ett kontinuerligt arbete som utvecklas och förändras i takt med samtidens utmaningar. Mycket har hänt sedan 1998 när KPA Pension blev certifierande enligt ISO 14001.
Den största skillnaden är att vi idag står inför en väldig konkret och akut utmaning med de pågående klimatförändringarna. Genom att vi var tidiga med att arbeta med ett miljöledningssystem har vi idag en välfungerande organisation för hållbarhetsarbetet.
Nettonollutsläpp viktigaste målet
Ett miljöledningssystem enligt ISO 14001 utgör en arbetsmodell som bygger på ständiga förbättringar. Därför utgår arbetet från en mål- och handlingsplan som revideras och följs upp årligen. Målen är fastställda av ledningsgruppen och omfattar olika delar av verksamheten. Våra största och viktigaste mål om att nå nettonollutsläpp från vår egen verksamhet till 2030 och i portföljen till år 2050 är mål som är gemensamma för hela Folksamgruppen. Utöver dessa övergripande mål har vi också egna mål som handlar om att välja tåg istället för flyg vid tjänsteresor, minska utsläppen från personalbilar och att alla ska ha genomfört en hållbarhetsutbildning. Varje år genomförs en revision med en externt krediterad revisor som tillsammans med representanter från organisationen följer upp tidigare mål och de mål som ska gälla framåt.
Prioritering, styrning och rapportering
Ett miljöledningssystem säkerställer att vi prioriterar rätt saker och att arbetet leder till konkreta resultat. Hållbarhetsarbetet ska också vara väldokumenterat och därför ingår en lång rad dokument i miljöledningssystemet som till exempel policyer, handlingsplaner och rutiner, som årligen granskas och uppdateras. Men det är just detta jobb som gör att vi kan prioritera och styra arbetet så att vi når våra ambitiösa hållbarhetsmål och kan rapportera alla steg på vägen.
Vem du än är, hur du än identifierar dig: vi jobbar för att din framtid och din pension ska bli så bra som möjlig. Hos oss ska alla känna sig välkomna. Därför hbtqi-certifierade vi vår verksamhet under 2019 som det första bolaget i finansbranschen.
Vi är tjänstepensionsbolaget med tanke och omtanke. Hos oss ska kunder och medarbetare känna sig trygga. Alla ska kunna vara sig själva och få ett respektfullt och professionellt bemötande.
Att hbtqi-certifiera verksamheten föreföll sig därför naturligt. En certifiering ger våra medarbetare en ökad kunskap om hbtqi, normer samt konsekvenser av normer för hälsa och livsvillkor för hbtqi-personer.
Vi arbetar främst med hbtqi-frågor internt, men vi gör även ett tydligt ställningstagande offentligt. Vi deltar i Stockholm Pride, både som utställare och i prideparaden samt uppmärksammar den internationella pridemånaden i juni varje år.
För oss är det naturligt att stå upp för alla människors lika värde och rättigheter, och där ingår även hbtqi-personers rättigheter.
KPA Pension har klimatkompenserat sina utsläpp sedan 1998 genom Vi-skogen. Vår klimatkompensation bidrar till Vi-skogens aktiviteter som på kort eller lång sikt minskar eller binder växthusgaserna.
Vi-skogens klimatkompensation sker genom trädplantering och hållbara jordbruksmetoder i länderna kring Victoriasjön i östra Afrika. Arbetet är inte bara inriktat på klimateffekter utan hjälper också de lokala böndernas situation genom förbättrade jordbruksmetoder, jämställdhet och minskad fattigdom.
KPA Pensions mål är att vår verksamhet ska ha nettonollutsläpp av växthusgaser till år 2030. Men fram till dess väljer vi att klimatkompensera för våra utsläpp med det dubbla. Utöver klimatkompensering från vår egen verksamhet klimatkompenserar vi också för de fastigheter som ingår i vår kapitalförvaltning med 100 procent.